Bu Şehir Eşkiyalarına Kim Dur Diyecek !
08 Ekim 2018, Pazartesi

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hasta yakını tarafından sağlık çalışanına yapılan saldırı sonrası, Acil Servis önünde basın açıklaması gerçekleştirdik. Şube Başkanımız Erdal YILDIRIM yaptığı açıklamada;

Gün geçmiyor ki sağlık çalışanları olarak sağlıkta şiddet olayları ile karşı karşıya kalmayalım. Dün Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine EKG çektirmek için gelen hasta, çalışan personele hakaretler yağdırmış tedavisini tamamladıktan sonra taburcu edilmiştir. Adeta şehir eşkıyalığına soyunan hasta, akşam saatlerinde yanındaki birkaç kişi ile hastaneye geri dönerek, yanındakiler ile sağlık çalışanımızı darp etmiştir.

Kendisini veya yakınını iyileştirmek için var gücüyle çalışan sağlık çalışanlarına sözlü ve fiili şiddet uygulamak, akli muhakeme ve vicdani muhasebe içinde olanların asla yapmayacağı, hastalıklı ve kabul edilemez bir tutumdur. Şifa veren ellerin hasta ve hasta yakınları tarafından şiddet görmesi bizleri derinden sarsarken bu durumun artarak devam etmesi ise endişelerimizi arttırmaktadır. İnsan yaşamını kutsayan, hayatın devamı için çalışan insanların can güvenliğinin olmadığı bir ortamda sağlık üretilebilmesinin ne kadar mümkün olabileceğini ise kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

Geçtiğimiz hafta İstanbul’da tedavi ettiği hastası tarafından ateşli silahla saldırıya uğrayan Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Dr. Fikret Hacıosman, hayatını kaybetmişti. Artık yeter diyoruz, “ İlla ölmemiz mi gerekiyor? ”

Yetersiz sayıyla, sağlık hizmetlerinin sunumunda bir devrim yapan ve sağlıkta dönüşümün mimarı olan sağlık çalışanlarımız şiddet olaylarına maruz kalması bizi derinden üzmektedir. Tükenmişlik sınırında hizmet veren, yoğun çalışma şartlarıyla mücadele eden sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması, hem bakanlığın hem de millet olarak bizlerin ortak sorumluluğudur. Türkiye el birliğiyle, sağlıkta şiddet ayıbından kurtulmalıdır.

GÜVENLİ ORTAM İSTİYORUZ !

Şiddetin önlenmesine yönelik kalıcı ve caydırıcı önlemler alınması artık zaruri bir ihtiyaçtır. Şiddetin önlenmesine yönelik toplumsal olarak hareket etmeliyiz. Zor şartlar altında görev yapan sağlık çalışanlarının bir de şiddet endişesiyle çalışmaları, hayatlarını da olumsuz etkiliyor. Çalışanlara yönelik şiddet uygulayanların sağlık hizmetlerinin SGK tarafından karşılanmaması, özellikle fiziki şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması ve ağır hapis cezaları verilmesi dâhil her türlü önlem artık gözden geçirilmemeli, bir an önce alınmalıdır. Sağlıkta şiddete karşı etkili, caydırıcı cezai işlem uygulanması için alınacak önlemleri önemsiyoruz.

MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ

Sağlık-Sen olarak Sağlık Çalışanlarımızın güvenli ve huzurlu bir ortamda çalışmaları için bugün olduğu gibi bundan sonrada şiddete karşı etkili, caydırıcı cezai işlem uygulanması için mücadelemize devam edeceğiz.

Burada bir kez daha, Saldırının faili ya da failleri hakkında hukukun ivedi ve aktif olarak harekete geçirilmesi için Sağlık-Sen olarak adli ve idari soruşturmaların takipçisi olacağımızı tekrar tüm kamuoyuna duyuruyoruz…

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo