Engeller Sevgi, Sabır ve İnançla Aşılır
12 Şubat 2018, Pazartesi

Sendikamız Engelliler Komisyonu tarafından organize edilen “İnanıyorsan Engel Tanımazsın” Forumu Ankara’da gerçekleştirildi. Foruma Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Karabay, AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, ASPB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Önal İnaltekin, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ozan Bahar ve Ampute Futbol Milli Takımı Oyuncusu Fatih Şentürk katıldı.

Programın açılışında konuşan Genel Başkanımız Metin Memiş, engelliliğin hayatımızın herhangi bir döneminde, her birimizi bir şekilde yakalayabilecek ve asla kayıtsız kalamayacağımız bir olgu olduğunu söyledi. Bu doğrultuda gerçeklik üzerinde zihinlerimizi yoğunlaştırmamız gerektiğini söyleyen Metin Memiş, düşüncelerimize yeni ufuklar, yeni istikametler vermemizin önemine vurgu yaptı.

Sağlık-Sen olarak engellilerimizin çalışma şartlarında yaşadığı zorlukların, sıkıntıların ve taleplerin farkında olduğumuzu söyleyen Metin Memiş, “Bu konuda daha etkin, daha nitelikli çalışmalar ve analizler yaparak sendikal mücadelemizde yeni bir alan oluşturmayı arzu ettik” dedi. “Yaklaşık 6 ay önce teşkilatlanmasına başladığımız Sağlık-Sen Engelliler Komisyonumuzun bugün burada “inanç ve engel” bağlamındaki bu organizasyonunu da son derece anlamlı buluyor, bu çabalarından dolayı arkadaşlarımızı tebrik ediyorum” diyen Memiş, “Bu vesileyle forumumuzun güzel sonuçlar ortaya koymasını temenni ediyorum. Bildiğimiz kadarıyla, Kâinatın Efendisi, engelli sahabelerin daima sosyal hayatın içinde kalmalarını sağlamak amacıyla onların kabiliyetlerine uygun iş ve mesleklerde istihdamını sağlamış, hayatın akışı içinde aktif birer birey olarak yaşamlarını sürdürmeleri için her türlü çabayı sarf etmiştir” şeklinde konuştu.

KARABAY: ASIL ENGEL BEDENDE DEĞİL ZİHİNLERDE VE ZİHNİYETTE

Sağlık-Sen’in Engelliler Komisyonu kurarak engellilere yönelik çalışmalar yapmasının önemine vurgu yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Karabay, engellilerin toplum içindeki karşılaştığı zorlukları aşması için devletin devrim niteliğinde uygulamalar başlattığını ifade etti. "Engellilerin iş hayatına katılması, sosyal hayatta etkin olarak yer alması için önemli düzenlemeler yapıldı" diyen Mehmet Karabay, “Son 15 yılda ülkemizde engellilerin hayatın hemen her alanında hak ettikleri yeri alması noktasında adeta sessiz bir devrim gerçekleştirildi. Devletimiz engellilerin ve engelin bedende ve canda değil, zihinlerde ve zihniyette olduğunu, bunun toplumsal farkındalığı noktasında çok net çalışmalar yaptı” şeklinde konuştu. Daha önce toplumda engellilerin adeta evlerinde kapalı kaldıklarını, saklandıklarını ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki milletin, evlatlarının bu durumuna artık "dur" dediğini belirten Karabay, engellilerin iş hayatına katılması, sosyal hayatta etkin olarak yer alması için Türkiye Cumhuriyeti devletinin çok önemli düzenlemeleri hayata geçirdiğine dikkat çekti.

ERGÜN: ÖNÜMÜZE KONULAN ENGELLERLE MÜCADELE EDİYORUZ

Engelliler Komisyonu Başkanımız Kemal Ergün ise bazılarımızın hayata doğuştan engelli başladığımız ancak birçoğumuzun insan eliyle bir engel sahibi olduğumuzu ifade etti. “Kimilerimiz dikkatsiz bir sürücünün kurbanı olurken, kimilerimiz de yine insanın sebep olduğu kazalar sonucu engelli oluyoruz” şeklinde konuşan Kemal Ergün, “Bu nedenle engellilik yaşamın ama çoğunlukla insan eliyle gerçekleştirilen hataların, ihmallerin, dikkatsizliklerin bir sonucunu oluşturuyor. Engellerimizle yaşamaya çalışırken ise en büyük zorluğu ise karşımıza çıkartılan engelleri aşma konusunda yaşıyoruz” dedi. Tekerlekli sandalyenin geçemeyeceği rampalarla, yürüme yollarını kullanarak yürümeye çalışırken bozulan şeritlerle, yürüme bantlarına park eden arabalarla mücadele etmek zorunda kaldıklarını belirten Ergün, “Ancak her şeye rağmen yaşamaya dair arzumuz ve başaracağımıza dair inancımız tamdır. Önümüzdeki engelleri inanarak aşmaya çalışıyoruz. Sahip olduğumuz engellere takılmadan yaşayarak, toplumda var olmanın, doğuştan ya da sonradan kazandığımız bu engellerin önümüzde birer engel olmadığını dünyaya kanıtlamak adına mücadele ediyoruz” diye konuştu.

“Yaşamak sadece nefes almak değildir” diyen Ergün, “İlerlemek sadece yürümek anlamına gelmez. Notaları anlamak için duymanız gerekmez. Aydınlığı fark etmek için gözlere, birbirinizi anlamak için sözlere ihtiyacınız yoktur” ifadelerini kullandı. Engellilerin yaşamda var olduğunu, üretebildiğini, kalpleriyle görüp, duyabildiğini söyleyen Ergün, “İnancımız, sabrımız, azmimiz ve sevgimiz ile birçok güçlüğü yendik. Ancak hala aşmamız gereken yollar var. İsteklerimiz ve hedeflerimiz büyük. Bu yolda sizler gibi güçlü yüreklerle birlikte ilerleyerek başarıya ulaşacağımızdan ise şüphem yok. Bu noktada özellikle engelli kardeşlerimiz için gerçekleştirdiği birçok düzenlemeden dolayı başta hükümetimize şükranlarımızı sunuyorum” dedi. Engelin bedende ve akılda olmadığını kalpte olduğunu aktaran Ergün, sevginin, inancın ve sabrın olduğu yerde bütün engeller aşılacağını söyledi.

UĞURLU: ENGELLİLER SORUNUYLA TOPLUMSAL HAYATIN İÇERİSİNDE YER ALMAKTA

Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Elvan Uğurlu ise konuşmasında Memur-Sen’in engellilere yönelik kazanımlarını anlattı. “Engellileri anlamak için onların yaşamına dokunmak gerekiyor” diyen Elvan Uğurlu, “Bugün, engellilikten ziyade engellenmekten kaynaklanan sorunlarla yüzleşmeliyiz. Ülkemizde on milyondan fazla engelli vatandaşımız çözüm bekleyen birçok sorunuyla toplumsal hayatın içerisinde yer almaktadır” dedi. Uğurlu, “Engelli yoktur engeller vardır sloganıyla faaliyete başlayan Memur-Sen Engelliler Komisyonumuz, engellenmenin temel sebeplerini ortadan kaldırmayı kendine ilke edinmiştir. İki binli yıllardan sonra engelli vatandaşlarımız birçok kazanım elde etmiş, gerek kamu gerekse özel sektörde istihdam edilme imkânına kavuşmuştur” şeklinde konuştu.

PROGRAM FORUMLA DEVAM ETTİ​

Konuşmaların ardından SASAM Sosyal Politikalar Direktörü Dr. Özcan Kars’ın moderetörlüğünü yaptığı “İnanıyorsan Engel Tanımazsın” Forumunda AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, ASPB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Önal İnaltekin, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ozan Bahar ve Ampute Futbol Milli Takımı Oyuncusu Fatih Şentürk konuşmalarını gerçekleştirdi.

KARABURUN: ASLA PES ETMEYİN

Hayatında yaşadığı zorluklardan bahseden AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, kendisi gibi engelli olan insanlara asla pes etmemeleri tavsiyesinde bulundu. Gördüğü kök hücre tedavisiyle birlikte daha iyi bir durumda olduğunu aktaran Bennur Karaburun, özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan büyük destek aldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisiyle milletvekili olmadan öncede sık sık görüştüğünü belirten Karaburun, Erdoğan’ın engelliler konusunda çok hassas davrandığını ve her zaman yardımcı olduğunu söyledi.

BAHAR: ENGELLİLER AYRIMCILIK DEĞİL, EŞİT HAKLARINI İSTİYOR

Türkiye’nin ilk engelli dekanı olan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ozan Bahar ise engellilerin akademik alanda yaşadıkları zorlukları anlattı. Özellikle eğitim görürken karşılaştıkları engeller nedeniyle birçok insanın eğitim hayatını noktaladığını belirten Prof. Dr. Ozan Bahar, engellilerin ayrıcalık istemediğini sadece her birey gibi yaşaması için şartların oluşturulmasını istediğini ifade etti. Kendisinin birçok şehirde programa katıldığını söyleyen Bahar, gittiği illerde engellilere yönelik uygulamaların olmadığını ve bu durumun kendisini çok zorladığını kaydetti.

İNALTEKİN: DEVLETİMİZ ENGELLİLER LEHİNE DEVRİM YAPTI

Forumda konuşan ASPB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Önal İnaltekin de devletin engellilere yönelik 2006 yılında devrim yaptığını ve son 15 yılda engellilerin şartlarının çok iyi duruma geldiğini söyledi. Engellilerin geçmişte sokağa çıkmakta zorlandığını aktaran Önal İnaltekin, özellikle engellilere yönelik son zamanda hayata geçen pozitif uygulamaların fayda sağladığını ifade etti. Evde bakım maaşının ailelerin üzerindeki maddi yükü aldığını kaydeden İnaltekin, engellilere yönelik uygulamalar da daha çok kat edilecek yolun olduğunu belirtti.

ŞENTÜRK: AZİMLİ VE KARARLI OLUN

Ampute Türkiye Milli Takımıyla Avrupa Şampiyonu olan Ampute Futbol Milli Takımı Oyuncusu Fatih Şentürk ise engellilerin spor yapmak istediklerinde karşılaştıkları engelleri ve bu engelleri nasıl aşacaklarını anlattı. Engellilerin spor yapmak istiyorsa azimli ve karar olması gerektiğini söyleyen Fatih Şentürk, Ampute Türkiye Milli Takımının Avrupa Şampiyonu olmasını da buna bağladı. Özellikle iş ve sporun bir arada gitmesinin engelliler adına büyük zorluk olduğunu belirten Şentürk, kendisinin de bu konuda zorlandığını ifade etti.

                 


FOTO GALERİ  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo