Memur-Sen Heyeti ILO’da
16 Haziran 2017, Cuma

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile Memur-Sen Genel Başkanvekili ve Genel Başkanımız Metin Memiş’in de yer aldığı heyet, bu sene 106'ıncısı düzenlenen ILO Çalışma Konferansı'na katıldı. Burada Anadolu Ajansı’nın sorularını yanıtlayan Yalçın, “ILO ve Cenevre'yi, ülke ve çalışanlar için diplomatik bir imkân olarak görüyoruz” dedi.

106'ıncı Uluslararası Çalışma Konferansı İsviçre'nin Cenevre kentinde gerçekleştirildi. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve beraberindeki Memur-Sen Heyeti’nin de katıldığı konferansta, Türk hükümet tarafını temsilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, çalışan kesimi temsilen Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, işveren kesimini temsilen TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen bir konuşma gerçekleştirdi.

Olumsuz Algıları Sona Erdirmek İstiyoruz

Özellikle konferansın genel kurulunda yapılan konuşmalar ile bu konuşmalara verilen tepkileri gözlemlediklerini vurgulayan Yalçın, ILO ve Cenevre'yi gezilecek mekan değil, ülke ve çalışanlar için diplomatik bir imkan olarak gördüklerini dile getirdi.

Bazı ülke heyetlerinin Türkiye'ye karşı önyargılı bir tutum içerisinde olduğuna dikkati çeken Yalçın, şöyle konuştu: "15 Temmuz'daki hain darbe girişimi ve ülkemizde yaşanan travmanın dışarıdan çok iyi anlaşılmadığını ve darbeye karşı yapılanların çok profesyonelce manipüle edildiğini gördük. Farklı ülkelerden konfederasyonlarla görüşmelerimizde bu konuya özel bir paragraf ayırdık. Bazı ülkelerin, ayağa kalkan, ekonomisi iyi giden ve demokrasisi kurumsallaşan bir Türkiye istemediği aşikar. Buna karşı sivil toplum kuruluşlarının da en az devlet diplomasisi kadar duyarlılık göstermesi gerektiğine inanıyoruz. Memur-Sen olarak üyelerimiz için olduğu kadar ülkemiz için de kendimize bir misyon üstlendik ve ülkemize yönelik olumsuz algıları sona erdirmek için yoğun bir şekilde diplomasi trafiği yürütüyoruz."

Önemli Adımlar Attık

Yalçın, yaptıkları ikili görüşmelerde hem Türkiye hem de çalışanlar adına önemli adımlar attıklarını aktararak, Uluslararası Çalışma Konferansı ile ilgili şunları kaydetti: "Konferans bizim için çok verimli geçiyor. Hiç durmadan bir yılda yapabileceğimiz diplomasi trafiğini, 15 kişilik kadroyla bir haftada gerçekleştirdik. Farklı ülkelerden 50'nin üzerinde konfederasyon temsilcisi ile nitelikli görüşmeler gerçekleştirdik. 25-30 temsilciyle de ayaküstü iletişimde bulunduk. Görüştüğümüz herkesi Türkiye'ye davet ettik çünkü ülkemize gelenlerin ziyaretlerinin ardından Türkiye'ye yönelik varsa olumsuz kanaatlerinin değiştiğini görüyoruz."Yalçın, Memur-Sen'in uluslararası diplomasiye büyük önem verdiğini ve dış ilişkiler departmanını güçlendirdiğini, bunun neticesi olarak kısa süre önce iki uluslararası organizasyona ev sahipliği yaptıklarını anımsattı.Uluslararası girişim ve diplomasi trafiklerinin gelecek dönemde de artarak süreceğini bildiren Yalçın, Türkiye'ye karşı yürütülen olumsuz algı operasyonlarına karşı mücadeleye devam edeceklerini sözlerine ekledi.Yalçın, genel kurulun ardından, çeşitli ülkelerden sendika yönetici ve temsilcileriyle bir araya gelerek istişareler gerçekleştirdi.

Diğer komiteler tarafından gerçekleştirilen toplantı ve konferansları da takip eden Memur-Sen Heyeti, Türkiye’de çalışma hayatının geliştirilmesine yönelik notlar aldı.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo