Memiş: Kazanımların Adresi Sağlık-Sen Olmuştur
08 Mayıs 2017, Pazartesi

Genel Başkanımız Metin Memiş, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına yönelik elde edilen kazanımların tek adresinin Sağlık-Sen olduğunu belirterek, bundan sonra da sorunların çözümü ve taleplerin kazanıma dönüşmesi için mücadelemizin süreceğini söyledi.

Genel Başkanımız Memiş, Düzce Şubemiz tarafından düzenlenen Ebeler Haftası, Hemşireler ve Anneler Günü etkinliğine katıldı. Burada konuşan Memiş, sendika olarak sorunlardan beslenen değil, sorunları çözen bir anlayışta olduğumuzu söyledi. Bu şekilde sayısız sorunun çözüldüğünü ve kazanıma dönüştüğünü söyleyen Memiş, “Yıpranma payını biz talep ederken, bunu ağzına alamayanlar, şimdi de bundan kendilerine pay çıkarmaya çalışıyor. Biz, talep ettik, sözünü aldık, mücadelemizi sürdürdük ve en kısa sürede hayata geçmesini sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Lisans tamamlamanın da Sağlık-Sen’in önemli bir kazanımı olduğunu söyleyen Memiş, bunun bir meslek grubuna yönelik çıkmış özel bir uygulama olması sebebiyle ayrı bir anlam kazandığını kaydetti. Lisans tamamlama talebimiz gerçekleştiğinde, bazı sözde sendikaların, değersizleştirme adına bazı açıklamalarda bulunmasına karşın, ilk başvuruyu yine onların yaptığını söyleyen Memiş, “Talep ediyoruz, ‘hayal’  diyorlar. Çünkü bizim taleplerimize onların hayalleri yetişemez. Kazanıma dönüştürüyoruz, sahiplenmeye çalışıyorlar. Emek hırsızlığı yapıyorlar. Emeğimize sahip çıkalım, emeğimizin değersizleştirilmesine izin vermeyelim” dedi.

Lisans tamamlamanın bazı aksaklıklarla hayata geçtiğini ancak, Sağlık-Sen olarak bu sorunlar çözülene kadar bunun peşini bırakmadığımızı belirten Memiş, üst öğrenim sayılmayan bölümlerin de bunlardan biri olduğunu ifade etti. YÖK’ün son aldığı üst öğrenim kararını hatırlatan Memiş, bütün mağduriyetler sona erene kadar çalışacağımızı ifade etti.

Toplu sözleşme döneminin yaklaştığını söyleyen Memiş, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının talepleri ile masada yer alacağımızı kaydetti. Amacımızın çalışanların yüzünü güldürecek sonuç ve kazanımlara imza atmak olduğunu da söyleyen Memiş, taleplerimizin de çalışanların ve teşkilatımızın görüşleriyle belirleneceğini söyledi.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na yönelik yürütülen tartışmalara da değinen Memiş, Memur-Sen olarak kamu görevlilerinin iş güvencesinin kırmızı çizgimiz olduğunu belirtti. Bu yasanın günümüz şartlarına uyumla hale getirilmesinin bir mecburiyet olduğunu söyleyen Memiş, “657 sayılı kanun, çağın ihtiyaçlarına göre düzenlenmelidir. Ancak, kamu görevlilerinin iş güvencesine dokunulmamalıdır. Bu, bizim kırmızı çizgimizdir. Yapılacak düzenleme ile, kamudaki farklı statüdeki istihdamlar sona ermeli, bütün sözleşmeliler kadroya alınmalıdır. Kamudaki tek ayrım, memur ve işçi şeklinde olmalıdır” şeklinde konuştu.

Düzce Şubemizin programına çok sayıda üyemiz katıldı.


FOTO GALERİ  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo