GENEL BAŞKANIMIZ METİN MEMİŞ'İN KATILIMIYLA İL DİVAN TOPLANTIMIZI GERÇEKLEŞTİRDİK
10 Şubat 2017, Cuma

Sağlık-Sen Adana Şubemizin İl Divan Toplantısı öncesi Genel Başkanımız Metin Memiş Adana'da kurum ziyaretlerinde bulundu. Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Kibar, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İbrahim Ethem Özsoy, Halk Sağlığı Müdürü Dr.Alper Acil, İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer ve İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr.Nihat Taşdoğan’ı ziyaret eden Genel Başkanımız Memiş ve Genel Başkan Yardımcımız Kemal Çırak’a, Şube Başkanımız Recep Kurum ve yönetim kurulu üyelerimiz eşlik etti.

Kurum ziyaretlerinin ardından Genel Başkanımız Metin Memiş, Genel Başkan Yardımcımız Kemal Çırak, Osmaniye Sağlık-Sen Şube Başkanımız Muhittin Çenet, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İbrahim Ethem Özsoy, Halk Sağlığı Müdürü Dr.Alper Acil, kurum idarecileri, temsilcilerimiz ve üyelerimizin katılımıyla divan kurulu toplantımızı gerçekleştirdik.

İl Divan Toplantımızın açılış konuşmasında Şube Başkanımız Recep KURUM, “15 Temmuz sürecinde millet olarak ikinci Çanakkale mücadelesini, ikinci Kurtuluş Savaşımızı verdik.  Vergilerimizle ülkeyi ve milletimizi koruması için alınmış uçakların, tankların ve silahların millete çevrildiği,  savaşta dahi saldırılmayan milletin meclisinin uçaklarla bombalandığı, alçakça bir teşebbüsün yaşandığı karanlık bir geceden aydınlık sabaha ulaştık. Büyük Sağlık-Sen ailesi olarak daha darbe teşebbüsü başlar başlamaz teşkilat olarak meydanlara inerek millet iradesine sahip çıktık. İlk günden itibaren meydanları doldurup meydanlarda sabahladık. Memur-Sen olarak biz her zaman millet iradesinin yanında olduk olmaya devam edeceğiz. Onlar bu alçakça teşebbüse kalkışırken bir şeyi unuttular: Millete rağmen milletin egemenliğine el koyamazsınız.

İşte biz devlet ve millet olarak zor günler geçirdiğimiz böyle bir dönemde sadece sendikacılık yapmıyoruz, aynı zamanda devletimizin, milletimizin, bayrağımızın ve ezanımızın yanında durarak milli ve manevi değerlerimize sahip çıkıyoruz.” Diyerek milli birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Büyük Sağlık-Sen ailesi olarak üzerimize yüklenen sorumluğun farkındayız diyen KURUM, sonuna kadar sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımız, devletimiz ve milletimiz  için mücadelemiz devam edecek, dedi.

Şube Divan Kurulumuzda konuşan Genel Başkanımız Metin Memiş, ülke gündemine yönelik değerlendirmelerin yanı sıra, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının taleplerini de dile getirdi. Ülkemiz üzerinde sürekli oyunlar oynandığını söyleyen Memiş, “Özellikle cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecinde ülkemiz üzerinde oynanan oyunları çok iyi hatırlayalım. TBMM’nin, Abdullah Gül’ü cumhurbaşkanı seçmemesi için 367 krizini çıkardılar. Ardından Gezi eylemleri ile birlikte ülkeyi tarumar etmeye çalıştılar. Mezhep çatışması başlatmak istediler. Milletimiz buna müsaade etmedi. 17-25 Aralık’ta FETÖ’nün yargı mensupları aracılığı ile yargı darbesi yapmaya çalıştılar. Yolsuzluk teranesi okudular. Allah’a hamd olsun, bu da tutmadı.” şeklinde konuştu. 

Geçmişte yaşanan provokasyonların bir hedefinin de cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğunu hatırlatan Memiş, cumhurbaşkanını milletin seçmesiyle yeni bir dönem başladığını ifade etti.  Bu tür sorunların tekrar yaşanması, siyasi istikrarın sağlanması için sorunun tamamen çözümüne yönelik anayasa değişikliği yapıldığını söyleyen Memiş, “Değişiklik paketi TBMM’de kabul edildi, Cumhurbaşkanımızın imzasını bekliyor. İmzanın ardında da referanduma gidilecek. Geçmişte milletimizin yanında durmuş, iradesine sahip çıkmış bir sivil toplum örgütü olarak, bu tür sorunların tekrar yaşanmamasını istiyoruz. İstikrarın kalıcı olmasını istiyoruz. Ülkenin, erkler arasındaki güç çekişmesiyle zaman ve enerji kaybına uğramasını istemiyoruz. Cumhurbaşkanının başbakana, başbakanın cumhurbaşkanına çocuk gibi küserek, tavır alarak devlet işleyişini aksattıkları dönemleri tekrar yaşamak istemiyoruz. Yasama ve yürütmenin birbirlerini kontrol ettikleri ve çalışmaların hızlandırılmasını sağlayacak bir sistem istiyoruz. Darbelerin, darbecilerin tarihin çöp sepetinde kaldığı, krizlerin sona erdiği, ekonomik ve siyasi istikrarların sağlandığı, ara seçim, erken seçim gibi süreçlerle zaman kaybedilmeyecek bir sistem istiyoruz.” dedi. 

ÖNÜMÜZE SÜREKLİ ENGELLER ÇIKARILIYOR

Dünyada yaşanan gelişmelerin ülkemize yansımalarını gördüğümüzde ülkemizin değerinin daha iyi anlaşılması gerektiğini belirten Memiş, büyüyen ve güçlenen Türkiye’nin önüne sürekli yeni engeller çıkarıldığını, 15 Temmuz darbe girişiminin bunlardan biri olduğunu kaydetti.                          
Milletimizin birlik ve beraberlik içinde canını ortaya koyarak demokrasisine, egemenliğine ve idaresine sahip çıktığını söyleyen Memiş, “Ülkemiz, milletimiz ve dünya mazlumları için sorumluluk almaktan kaçınmadık, kaçınmayacağız. Gerekirse canımızı ortaya koyacağız, taşın altına elimizi değil, gövdemizi koyacağız. Ama bu ülke üzerinde hain emelleri olan içimizdeki ve dışardaki hainlere, teröristlere, işbirlikçilerine boyun eğmeyeceğiz. Umudunu Türkiye’ye bağlamış özellikle İslam dünyasındaki mağdur ve mazlumların imdadına koşmaya devam edeceğiz. Türkiye, dünya Müslümanları için umudun adıdır. Hem bizim, hem onların umutlarını yeşertmek, büyütmek ve geleceğe taşımak için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARININ TALEPLERİ HAYATA GEÇMELİ

Sağlık çalışanlarının büyük fedakarlıklarla görevini yaptığını söyleyen Memiş, sorunların çözümü ve taleplerinin karşılanmasının önemine dikkat çekti. Sözünü aldığımız, toplu sözleşmede kabul ettirdiğimiz yıpranma payının bir an önce bütün sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde hayata geçmesi gerektiğini belirten Memiş, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, adaletsiz performans sisteminin değiştirilmesi gibi konuların da bir an önce çözüme kavuşturulmasını istedi. Genel Başkanımız Metin Memiş, “Bunun yanı sıra, bireysel emeklilik sistemindeki devlet katkısına ek olarak sağlık bakanlığı da katkı yapmalı ve sağlık çalışanlarının emeklilikte yaşadıkları mağduriyet az da olsa giderilmelidir” dedi. Sözleşmeli çalışanların kadro beklentisinin de karşılanmasını isteyen Memiş, şiddetin önlenmesi konusunda da somut adımların atılmasını istedi. Şiddetin, toplumsal bilincin artırılmasıyla önlenebileceğini belirten Memiş, “Ancak bakanlığımız sağlık kurum ve kuruluşlarının güvenliğini artırmalı, şiddete karşı önleyici tedbirleri almalıdır. Şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması sağlanmalı, sağlık giderleri en az 6 ay süreyle sosyal güvenlik kurumunca karşılanmamalıdır.” şeklinde konuştu. 


FOTO GALERİ  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo