Memiş: Yıpranma Payının Takipçisiyiz
17 Kasım 2016, Perşembe

Genel Başkanımız Metin Memiş, sağlık çalışanlarına yıpranma payı konusunun bürokratik engellere takıldığını, ancak konunun takipçisi olduğumuzu söyledi. 

Genel Başkanımız Metin Memiş, Tokat şubemiz tarafından düzenlenen İşyeri Temsilcileri Toplantısı’na katıldı. Sendikal kazanımlarımız ve ülke gündemine yönelik değerlendirmelerde bulunan Memiş, yıpranma payının sağlık çalışanlarının en büyük beklentisi olduğunu belirterek, “Yıpranma payının sonuna kadar takipçisiyiz. Bu konuda biz Sayın Cumhurbaşkanımızdan bir söz aldık. Cumhurbaşkanımızın 77 milyonun huzurunda ‘5 yıl hizmeti olana 1 yıl yıpranma payı verilsin’ şeklinde talimat vermesine rağmen bu konu hem süre olarak uzadı hem de arkasından ‘nöbet tutanlara yıpranmaya payı’ diye bizim esas talebimiz ve aldığımız sözden uzaklaştırılmaya çalışıldı. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bakanımıza da ifade ettik, asker, poliste olduğu gibi yıpranma payının bütün sağlık çalışanlarına verilmesi noktasındaki mücadelemizi sürdürüyoruz. Sözleşme masasından yıpranma payı 2016 yılı sonunda sonuçlandırılmalı dedik ama illa sonuçlanması gerekiyor diye içi boş bir yıpranma payı istemiyoruz. Onun için bu mücadelemizi sürdüreceğiz.” Şeklinde konuştu.

15 TEMMUZ GECESİNDE BU MİLLET İKİNCİ ÇANAKKALE DESTANI’NI YAZMIŞTIR
Konuşmasında FETÖ’nün darbe girişimine de değinen Memiş, o gece helikopterden açılan ateş sonucu 50 metre ile şehit olmayı kaçırdıklarını ifade ederek, “Helikopterden ateş açıldığında şehitler, yaralılar vardı. Bir kadın dikkatimi çekti orada. Bir kadın, şehit olan ve üzerine Türk bayrağı örtülü olan kocasının yüzünü görmek için bayrağı yavaş yavaş kaldırdığında eşinin başını parçalanmış olarak gördü. Yüzünün çok az bir kısmı sağlamdı. Sakalından öptü ve dimdik bir şekilde tekrar ayağa kalkarak o tankın önüne geçti. Hiçbir taşkınlık göstermeden o tankın önüne geçti. 15 Temmuz gecesinde bu millet ikinci Çanakkale Destanı’nı yazmıştır. Biz Çanakkale Destanı’nı dinleyerek büyüyen bir nesiliz. Ama o gece Çanakkale kahramanlarını da, Nene Hatunları da hep beraber gördük. Milletimizin desteği sayesinde işgalci güçlere dersini vermiş olduk” şeklinde konuştu.

SİVİL, MİLLİ BİR ANAYASA MUTLAKA YAPILMALI
Darbelerin olmaması için darbe anayasasında parça parça değişiklik değil, sil baştan sivil bir milli anayasanın mutlaka yapılması gerektiğini ifade eden Genel Başkanımız, “Bu süreçte inşallah başkanlık sistemi ile alakalı da çalışmalar hızlandı. Ben umut ediyorum ki başkanlık sisteminin millete çok iyi anlatılarak önümüzdeki referandum sürecinde başkanlık sisteminin geçirilmesi gerektiğini ve bu sürece inşallah Memur-Sen ailesi olarak destek vereceğimizi ifade ediyorum” dedi.

 

Genel Başkanımız Metin Memiş, Tokat'ta ayrıca bir dizi ziyaretlerde bulundu. Genel Başkanımız ilk olarak Tokat Valisi Cevdet Can'ı ziyaret etti.

 

Memiş, daha sonra Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi Rektörü Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin'i ziyaret etti.

 

Genel Başkanımız Metin Memiş son olarak ​Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mehmet Erşan'ı ziyaret etti.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo