Sağlık-Sen Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirisi
11 Ağustos 2016, Perşembe

Sağlık-Sen Başkanlar Kurulumuz, 15 Temmuz 2016’da demokrasimize, cumhuriyetimize ve milli irademize yönelik FETÖ hainlerinin kalkıştığı darbe girişimi ve sonrasında yaşanan gelişmeleri değerlendirmek amacıyla 30 Temmuz 2016 tarihinde Ankara’da toplanmış ve aşağıdaki kararları almıştır:

Türkiye Cumhuriyeti, 15 Temmuz gecesi şeref yoksunu FETÖ haşhaşisi asker kıyafetli teröristler tarafından bir darbe kalkışmasıyla karşı karşıya kalmış, ancak milletimizin adeta ikinci bir kurtuluş savaşı ruhuyla meydanlara inmesi ile mel’un yapı ve arkasındaki şer güçler hedefine ulaşamamıştır.

Terör başta olmak üzere yakın tarihimizde yaşanan pek çok kaos ve kumpas hareketlerinin arkasındaki bu hain yapı karşısında bütün toplum kesimleri millet ruhu ve şuuruyla kenetlenmiş, hainler ve arkasındaki dış güçler milletimizin direnişi karşısında perişan olmuştur. 

Hain saldırı ile Çanakkale’nin rövanşını almak isteyen küffar ordusunun, haçlı zihniyetinin hain emellerinin bitmediği birkez daha ortaya çıkmıştır. 

Haçlı zihniyetinin devşirdiği FETÖ’cü hainler, Allah’ın yardımıyla Çanakkale nesli aziz milletimiz  tarafından püskürtülmüştür. 

15 Temmuz gecesi, Türkiye’nin milli hedeflerine, milletimizin ve mazlum milletlerin umutlarına darbe vurulmak istenilmiştir. Ancak “Milletten başka güç tanımıyorum!” diyen cumhurbaşkanımızın çağrısına milletimiz, canını ortaya koyarak karşılık vermiş,15 Temmuz gecesi hak ile batılın mücadelesinde Allah’ın yardımıyla  Türkiye uçurumun kenarından dönmüştür.

15 Temmuz darbe girişimine karşı milli direnişte Memur-Sen ve Sağlık-Sen kadroları da yurt genelinde darbe teşebbüsünün ilk anından itibaren canını ortaya koymuş, şehitler vermiş, milletiyle birlikte, meydanların da vatanın da tek sahibinin millet olduğu gerçeğini, dost-düşman bütün dünyaya göstermiştir. 

Sağlık Sen Başkanlar Kurulumuz, 15 Temmuz’da ülkeyi felakete sürüklemeye çalışan hainlere karşı direnişin, hürriyetimiz ve geleceğimiz açısından neredeyse Çanakkale Zaferi kadar önemli olduğuna inanmaktadır.

Yaşanan acılara rağmen millet olarak edindiğimiz tecrübe, Türkiye’nin aydınlık geleceğini kurmada yol gösterici olacaktır. 

15 Temmuz darbe girişiminin asıl hedefinin ülkede kaos ve iç savaş ortamı oluşturmak olduğu yönündeki tespitler mutlak surette dikkate alınmalıdır. Bu nedenle bundan sonraki süreçte Türkiye’yi normalleştirme ve milli hedeflerine yöneltme adına atılacak adımlarda darbe karşısında oluşan millet tablosunu, birlik ruhunu korumak önem arz etmektedir. 


Başkanlar Kurulumuz, darbe girişimi sonrası alınan Olağanüstü Hal Kararı ve bu karar çerçevesinde darbecilerin kamu kurum ve kuruluşlarından temizlenmesi hedefini desteklemektedir. Ancak süreç suçlu ile masumu ayırt edebilecek bir feraset ortamında sürdürülmelidir. 

Darbeciler ile mücadele sürecini hedefinden saptırma amaçlı her türlü fitneye ve hileye karşı uyanık olunmalı ve adalet terazisinin doğru çalışmasına dikkat edilmelidir.

FETÖ hainlerinin kendilerini gizlemekle birlikte başka kişileri hedef göstererek, onlara kumpaslar kurarak askeriye, emniyet teşkilatı ve bürokraside yıllarca kritik noktalarda görev yapmış olmaları endişe vericidir. Bu nedenle gerçekten bu hain terror örgütüne maddi destek veren, düşünsel olarak bu örgüte hizmet eden, propaganda yapan, bilgi, belge, istihbarat taşıyan, plan kuran, hain planlarını gerçekleştirme çabasında olan ve bunlara destek veren kişiler gerekli somut tespitlerin ardından en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.   

Ordumuz; göz bebeğimizdir, peygamber ocağımızdır. Nitekim bu süreçte de kahraman askerlerimiz silahlı kuvvetlerde sinsice yer tutmuş ve o gece ortaya çıkmış cuntacı FETÖ hainlerine karşı canını ortaya koyan bir mücadale vermiştir. Bu nedenle kahraman askerlerimizin, ordumuzun içine sızmış olan vatan haini bu teröristlerle anılmaması gerekir. FETÖ’den arındırılarak tertemiz hale getirilecek olan şerefli ordumuzun ne bu süreçte, ne de sonrasında asla yıpratılmaması gerekir. Bundan sonraki süreçte kamuoyunun halen ülkemizin dört bir tarafında vatana hizmet eden kahraman askerlerimizin itibarsızlaştırılmaması için özellikle sorumlu davranması gerekir.

Hain darbe kalkışması gecesinde meydanlara akın eden, tanklara, toplara, askeri araçlara karşı etten duvar ören aziz milletmizin yazdığı destan asla unutulmayacaktır. Bu bağlamda, aziz milletimizin şehit yakınlarını ve gazilerini onurlandıran ve kendilerine verilecek her türlü paye tarafımızdan desteklenecek ve kabul görecektir.

Darbe kalkışması sürecinde milli iradeye sahip çıkan ve bu konuda beyanatlar vererek aziz milletimizin takdirini kazanan Sayın Başbakanımıza ve hükümet yetkililerimize, siyasi parti temsilcilerimize, milletvekillerimize, sivil tolum kuruluşlarımıza teşekkür ederiz.

Mesaisi bittiği ve evinde dinlendiği sırada, şehir dışında izinde olduğu halde hiç bir telkin ve çağrı beklemeden sağlık kurum ve kuruluşlarına koşup aziz milletimize hizmet etmek için mesai arkadaşlarına destek veren fedakar sağlık çalışanlarımıza teşekkür ederiz.

Başkanlar Kurulu olarak, mel’un darbe girişimine karşı verilen şanlı direnişte şehit olan askerlerimize, polislerimize, vatandaşlarımıza ve üyelerimize Allah’tan (C.C.) rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz.

Milli iradenin, hainlerin kirli-kanlı ellerinden söküp alınması noktasında Sayın Cumhurbaşkanımızın darbe kalkışması sürecinde ve sonrasında gösterdiği liderlik için minnettarız. Sayın Cumhurbaşkanımızın “Yeni Türkiye” ideali ile ortaya koyduğu hedeften ülkemizi alıkoymak isteyenlere karşı her zaman ve zeminde karşı çıkacağız. Bu bağlamda Sayın Cumhurbaşkanımızın ülkemizin ileri demokrasi ve refah seviyesinin yükseltilmesi çabalarına sonuna kadar destek veriyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın “Meydanları doldurun! Meydanları terk etmeyin!” çağrısına ilk gecesinden itibaren tereddütsüz uyan Sağlık-Sen teşkilatları, Sayın Cumhurbaşkanımızın ikinci çağrısına kadar tüm Türkiye’de meydanları terk etmemiş, ülkesine, demokrasisine, geleceğine sahip çıkmıştır. 

“Yüce Allah aziz milletimizi hainlerden korusun!” diyor, milletimize yönelen bütün tehditler bertaraf edilene kadar Türkiye’nin dört bir yanında meydanlarda nöbete devam etme kararımızı ilan ediyoruz.


Basına ve Kamuoyuna saygıyla duyurulur…

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo