Memiş: Türkiye’yi Suriye’ye Çevirmek İstiyorlar
05 Mayıs 2016, Perşembe

Sendikamızın Samsun Şubesi’nin hizmet binasının açılışında konuşan Genel Başkanımız Memiş, Türkiye üzerinde oyunların oynandığına dikkat çekerek, “Özellikle ülkemiz üzerinde oynanan oyunları görüyoruz. Bu ülke konum itibariyle, bölgesi itibariyle önemli bir konuma sahiptir. Ülkemizi bölmek isteyenler, Türk-Kürt kardeşliğini bozmak isteyenler, Çanakkale ruhunu yok etmek isteyenler bugün terör olaylarını başlatmak kaydıyla bu ülkeyi bölmek istiyorlar. Bu ülkeyi Suriye’ye, Irak’a çevirmek istiyorlar. İnşallah Memur-Sen ailesi olarak, bizler bugüne kadar ülkemizin ve milletimizin geleceği adına nasıl dik durduysak, bundan sonra da aynı duruşumuzu sergileyeceğiz” şeklinde konuştu.

Yeni Anayasa’nın Türkiye’ye şart olduğunu belirten Memiş şöyle konuştu:

“Özellikle yeni anayasa çalışmalarına ilişkin tekrar bir gündem oluştu. Yıllar önce anayasa çalışmaları başlatıldığı zaman milletin seçtikleri maalesef mecliste görevlerini yerine getiremediler ve yeni anayasa çalışması yarım kalmıştı. İnşallah bu yeni dönemde yeni bir anayasanın mutlaka yapılması gerekiyor. Bakın yıllar önce Uğur Mumcu çok manidar bir Türk vatandaşı tanımı yapmıştı. Diyor ki, ‘Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devrimi yaptı. Bu devrimi yaparken, batılı medeniyetin hukuk düzenini aldı. Resepsiyonlarda aldığı hukuk sistemi ile bu ülkede bir sistem kurdu. Öyle bir sistem kurdu ki hukuki anlamda Türk vatandaşı nasıl tanımlarsınız derseniz, Türk vatandaşı kimdir dediğinizde, İsviçre medeni kanununa göre evlenen, İtalyan ceza yasalarına göre yargılanan, Alman ceza mahkemesi usulüne göre yargılanan, Fransız idari hukukuna göre idare edilen, İslam hukukuna göre de gömülen bir vatandaş tiplemesidir’ diyor. Yeni dönemde yeni anayasa çalışması yapılacaksa bu anayasa çalışmasının mutlaka medeniyetimizden, değerlerimizden, İslam hukukundan mutlaka pay alması gerekiyor. Bize yabancı kavramlar üzerinden değil, bizim kavramlarımız üzerinden bir Anayasa yapılması gerekiyor. Memur-Sen ailesi olarak bizler yeni Anayasa yapılması sürecinde platform oluşturmak kaydıyla anayasaya destek toplantımızı ilk defa gerçekleştirdik. İnşallah Memur-Sen uhdesinde kurulan platform tüm Türkiye’yi dolaşacak. Bu ülkeyi bölmek isteyenlere, ülkemizin geleceği ile oynamak isteyenlere, özgürlüklerimizi elimizden almak isteyenlere karşı dik bir duruşla Türkiye’nin yeni bir anayasa yapmasını sağlayacağız. Bu ülke üzerinden oyun oynayanları bozacağız.”

Memur-Sen Samsun İl Temsilcisi Necdet Güneysu da konuşmasında, Memur-Sen olarak Samsun’da yüzde 22 büyümeye ulaştığımızı belirterek, “Hedeflenen 1 milyon üyeye ulaşabilmemiz için Samsun’daki Memur-Sen’e bağlı bütün şubelerimiz olarak yüzde 22 büyümeye ulaştık. Bizler Samsun’da 20 bini aşkın kardeşiz. Samsun’daki olup bitenlerden haberdarız. Samsun’da kamu çalışanlarına adına hangi sorunlar varsa bunları birebir takip ediyor, elimizden geldiği kadar çözüm üretmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Samsun Şube Başkanımız İlhan Öksüz açılışta yaptığı konuşmada, “Açılışını yapacağımız şube merkezim sendikal çalışmalarımızın karargâhı olacak. Sağlık-Sen’in medeniyet inşasına büyük katkı sağlayacaktır. Bu şube hizmet merkezi üyelerimiz, işyeri temsilcilerimiz, delegelerimiz, yönetim kurulu üyelerimizle birlikte herkesin bir arada olduğu sendikal mücadelenin merkezi olacak, üzerimize düşen misyonla birlikte ilim ve irfan yolunda medeniyet sendikacılığına büyük katkılar sağlayacağız.” dedi.

Samsun Şubemizin açılışına Genel Başkanımız Metin Memiş’in yanı sıra Genel Başkan Yardımcılarımız İdris Baykan ve Abdülaziz Aslan, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dursun Mehmet Mehel, OMÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk, Memur-Sen İl Temsilcisi Necdet Güneysu, Samsun Şubemizin Yönetim Kurulu Üyeleri, temsilcilerimiz ve bazı şube başkanlarımız katıldı.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo